Lavender Oil -70%

Lavender Oil -70%

While supplies last—Offer valid through September 30, 2026! (Sale items are not eligible for return.) Regular price: €11.89 100% pure essential oil, extracted from the leaves and flowers of lavender.

€3.56

SKU: 1876
35,60 € / 100ml

Pay with
visa
mastercard
Payment by installments
Invoice
Paypal

Our lavender oil has an incomparable, floral and herbaceous aroma with a tart scent and can be used in a variety of ways.

It can be used as a fragrance oil, as an additive in baths, massage oils or skin creams.

Our 100% natural lavender oil is extracted from the flowers and leaves of lavender using steam distillation.

  • Relaxing aroma.
  • Heavenly relaxation.
  • Healthy skin.
  • Forget all your worries.

  • Add a few drops of lavender to the fragrance lamp together with water. Pure relaxation.
  • Put a few drops of lavender on your pillow or bed linen and relax heavenly.
  • Add a few drops of lavender to bath water and forget all your worries.
  • Dilute a few drops in a cream for healthy skin.
  • Dilute a few drops in a cream and apply to temples and neck.

Instructions for use

  • For massage, mix 5 drops with 10 ml massage oil.
  • In the fragrance lamp, mix 5-10 drops with 10 ml water.
  • As a bath additive, mix 5 drops with 5 ml Bath & Shower Gel.

Notes on safe use

  • Do not use undiluted on the skin. Skin irritation is possible.
  • Keep out of the reach of children.
  • Do not bring into contact with eyes or ears.
  • If pregnant, please consult a doctor.

Lavender Oil

100% naturreines ätherisches Lavender (Lavendel) Oil in Bio Qualität.

Keine Zusatzstoffe. Keine Streckung.


Your before and after
Wow effect

"I have already tested quite a few things and am now quite happy to say that the proof of the pudding is in the eating. I am very happy with my experience with the Dr. Juchheim products - it was really worth it!"

Silke Meyer

Customers also bought

ByeByeCellulite - The original ByeByeCellulite - The original 200 ml €129.95 64,98 € / 100ml
Welcome Hair* - Hair Growth / Anti-Hair Loss Formula for Women & Men Serum♥ -91% Welcome Hair* - Hair Growth / Anti-Hair Loss Formula for Women & Men Serum♥ -91% 50ml €5.95 11,90 € / 100ml
GUM JAM - S Line Capsules ♥-87%  Organic GUM JAM - S Line Capsules ♥-87% 1 Dose a 60 Kapseln €5.35 Grundpreis € 22,84 / 100 g
ByeByeAge 24h Day & Night Cream ByeByeAge 24h Day & Night Cream 50 ml €124.95 249,90 € / 100ml
ByeByeAge Power Serum ByeByeAge Power Serum 30 ml €129.95 433,17 € / 100ml
My Private Beautyline - Base Cream for Face & Body - 87% My Private Beautyline - Base Cream for Face & Body - 87% 30 ml €5.95 19,83 € / 100ml