Clove (Eugenia caryophyllata) -70%

Clove (Eugenia caryophyllata) -70%

While supplies last—offer valid through September 30, 2026! (Sale items are non-returnable.) Regular price: €11.89 100% pure, natural essential oil, extracted via steam distillation from the buds of the clove tree in the pristine wilderness of Madagascar.

€3.56

SKU: 1875
35,60 € / 100ml

Pay with
visa
mastercard
Payment by installments
Invoice
Paypal

In the Middle Ages, clove essential oil was as precious as gold, which led to fierce spice wars.

The aroma of clove essential oil exudes a relaxing, liberating and invigorating scent.

Clove oil can also repel insects. It contains around 80% eugenol, which has a calming and protective effect on the skin.

The valuable essential oil of the clove tree has been used in a variety of ways for centuries.

  • Relaxing, liberating and invigorating aroma.
  • Against insects.
  • For healthy gums.
  • Heavenly relaxation.

  • Add 2-3 drops together with water to the fragrance lamp.
  • Add 1-2 drops to 50 ml carrier oil and apply to the skin (massage).
  • Add 1 drop to 125 ml of water and gargle for healthy gums.
  • Put 1 drop on the toothbrush before applying toothpaste. The oil gives fresh breath.
  • Add 1 drop to 125 ml of drinking water and drink slowly.
  • Add 5 drops to bath water.

Instructions for safe use

  • Only use diluted. Do not take more than one drop a day.
  • Keep out of the reach of small children.
  • Avoid contact with eyes.
  • Consult a doctor if you are pregnant or breastfeeding.

Carnation Eugenia caryophyllata

100% naturreines ätherisches Nelkenöl in Bio Qualität.


Your before and after
Wow effect

"I have already tested quite a few things and am now quite happy to say that the proof of the pudding is in the eating. I am very happy with my experience with the Dr. Juchheim products - it was really worth it!"

Silke Meyer

Customers also bought

ByeByeCellulite - The original ByeByeCellulite - The original 200 ml €129.95 64,98 € / 100ml
Welcome Hair* - Hair Growth / Anti-Hair Loss Formula for Women & Men Serum♥ -91% Welcome Hair* - Hair Growth / Anti-Hair Loss Formula for Women & Men Serum♥ -91% 50ml €5.95 11,90 € / 100ml
GUM JAM - S Line Capsules ♥-87%  Organic GUM JAM - S Line Capsules ♥-87% 1 Dose a 60 Kapseln €5.35 Grundpreis € 22,84 / 100 g
ByeByeAge 24h Day & Night Cream ByeByeAge 24h Day & Night Cream 50 ml €124.95 249,90 € / 100ml
ByeByeAge Power Serum ByeByeAge Power Serum 30 ml €129.95 433,17 € / 100ml
My Private Beautyline - Base Cream for Face & Body - 87% My Private Beautyline - Base Cream for Face & Body - 87% 30 ml €5.95 19,83 € / 100ml